Yüklüyor...
Buradasınız:  Giriş  >  Kelimeler  >  Okumakta Olduğunuz Yazı

CENNET

Yazar:    /  27 Şubat 2019  /  CENNET için yorumlar kapalı

    Yazdır       Email

Bilmem, bundan ilham olur mu, ama çok sevdiğim bir kelime de budur.. Nedenini söylemeden önce sözlük anlamına bir göz atalım:

1.Dinsel inanışlara göre, bu dünyada günah işlememiş ya da yaptığı iyi eylemlerle, tapınmalarıyla, günahları Tanrı’ca bağışlanmış kimselerin öldükten sonra gidecekleri ve sonsuz bir gönenç içinde yaşayacakları, her türlü güzelliklerle dolu yer.
2.Mecazi: çok güzel yer.”
Bu gün bu kelimeyi anmak isteyişimin nedeni, bunun bir kadın ismi olarak kullanılıyor oluşu… Sanıyorum, bu gelenek daha çok kırsalda var, ve gün günden azalıyor.. Oysa, insanın kızına vermek için seçebileceği ne güzel, ne güçlü, iddialı bir isim.. Düşünsenize, “cennette” yaşayacak onun hayat arkadaşı, nasıl güzel bir hayal, nasıl pozitif bir düş.. Bildiğim kadarıyla “heaven” ya da “paradise” diye bir insan ismi yok İngilizcede.. Belki Afrika’da, ya da kızılderililer arasında olabilir böyle bir isim, o denli naif bir söylem, öylesine doğal, tabii, yapmacıksız, saf bir temenni.. Kirlenmemiş bir kalbin, aklın tercih edeceği bir isim.. “Cennet”… Gözlerimi dolduruyor benim.

Facebook Comments
Paylaşmak ister misiniz?
    Yazdır       Email
  • Published: 2 sene ago on 27 Şubat 2019
  • By:
  • Last Modified: Şubat 27, 2019 @ 9:15 am
  • Filed Under: Kelimeler