Yüklüyor...
Buradasınız:  Giriş  >  Kelimeler  >  Okumakta Olduğunuz Yazı

SERENDIPITY

Yazar:    /  15 Şubat 2019  /  SERENDIPITY için yorumlar kapalı

    Yazdır       Email

Bu gün İngilizce bir kelime düştü kısmetimize…

Maggini’s violin with beautiful sound.

Bir zamanlar rastlayıp, hoşuma gitmiş olan bu kelimeye göz atalım istedim..
Sözlükte şunları yazmış Türkçe karşılık olarak: Mutlu kaza, aramazken bulunan, mutlu tesadüf, şans eseri değerli birşeyler keşfetme yeteneği!! 🙂
Böyle bir kavram için bir kelime uydurma becerisi, gereğini hissetme duygusu, herhalde o kültür hakkında çok fikir veriyordur.
Mutlu kaza, ne olabilir mesela?? Ya da “aramazken bulunan!”? Acaba, insanın parasız bir zamanında, çekmecede tırnak makası ararken, tesadüfen, hesapta para olan, ama unuttuğu bir banka cüzdanını bulması mıdır?? 🙂 Ya da ne bileyim, kazayla elinden yere düşürdüğün kırılmış cam bardağını toplamak için eğildiğin anda, eğilmeseydin tam da kafana isabet edecek bir maganda kurşununun duvara saplanması mı??
Bilemedim.. Ama hoş bir açıklama, ” mutlu tesadüf” “aramazken bulunan” !

Bu kelimeyle ilgili, izninizle bir de şunu eklemek istiyorum, bilenler bilir, benim bir “Maestro”m var, 2018 yılında bu köşeyi yazmaya başladığımda, her nasılsa temas edip, birbirimizi pek sevdiğimiz, şahane insan, İzmir Devlet Opera ve Balesi eski şefi, sevgili Ercan Yenal. Günlük entellektüel sohbetlerimize, Ercan bir de Antalya Akdeniz Üniversitesi’nde öğretim görevlisi kıymetli dostumuz Gökmen Özmenteş’i ekledi ve bizim küçük takım oluştu. Ben, 2018’in hediyesi olarak alıp kabul ettim bu olayı. Aramazken bulduklarım, eksik olup, fark etmediklerimmiş.. Ne mutlu bir tesadüf oldu, anlatamam. Her ikisi de bizim blogda köşe sahibidirler, herkes bilir!

Facebook Comments
Paylaşmak ister misiniz?
    Yazdır       Email
  • Published: 2 sene ago on 15 Şubat 2019
  • By:
  • Last Modified: Şubat 16, 2019 @ 10:22 am
  • Filed Under: Kelimeler