Yüklüyor...
Buradasınız:  Giriş  >  Kelimeler  >  Okumakta Olduğunuz Yazı

Lilith

Yazar:    /  17 Nisan 2019  /  Lilith için yorumlar kapalı

    Yazdır       Email

Bana kanıtlar sormayı lütfen… ama araştırırsanız bulacaksınız, biliyorum.. Pek garip bir hikayedir bu anlatacağım, çoğu kişi bilmez.. Ben de nerede ne zaman okumuştum, unuttum gitti, aklımda bölük pörçük parçalar kalmış..

Konumuz şu, “Adem’in ilk karısının adı nedir?”

Hayır, Havva değil! Havva Adem’in ikinci karısıdır, ondan önce bir karısı daha var, ama nedense pek bahsetmiyor kitaplar!

Evet, Lilith bu kadının ismi..

Tanrı, kendisinden erkeğine “tabi” olmasını, onun sözlerini dinleyip, isteklerini yerine getirmesini istiyor, Lilith ise, “biz eşitiz, neden ben ona tabi olacakmışım ki?” diye soruyor. Lilith bazı kaynaklarda evliliğe karşı, çocuklarına karşı sorumluluk duymayan, zevk düşkünü vs olarak tasvir ediliyor, hatta erkek söylemleri ile aşağılanmaya çalışılıyor bile denebilir.. Neticede, bu ikili ayrılıyorlar, ve sanırım kadının “tabi” olmasını sağlayabilmek maksadıyla, bu defa Havva yaratılıyor, ama bu defa Adem’le aynı malzeme olan çamurdan değil, Adem’in kaburga kemiğinden! Böylelikle Adem’e daha fazla müteşekkir ve bağımlı bir kadın yaradılmış oluyor. Lilith’se bir baykuşa dönüştürülüyor bildiğim kadarıyla.. Daha sonraki kitaplarda da ismi geçmiyor hiç.. Bizlerin bu olaydan haberdar olmayışımızın sebebi de bu sanırım.

 

Facebook Comments
Paylaşmak ister misiniz?
    Yazdır       Email
  • Published: 2 sene ago on 17 Nisan 2019
  • By:
  • Last Modified: Nisan 16, 2019 @ 11:36 pm
  • Filed Under: Kelimeler